Přeskočit na obsah
Domů | Co nabízíme | Energetické posudky

Energetické posudky: Klíč k dotacím

Povinnost zpracování energetického posudku upravuje zákon č. 406/2000 Sb., § 9a. 

Energetickým posudkem se rozumí písemná zpráva obsahující informace o posouzení plnění předem stanovených technických, ekologických a ekonomických parametrů určených zadavatelem energetického posudku včetně výsledků a vyhodnocení. Obsah energetického posudku je stanoven dle §2 vyhlášky č. 141/2021 Sb., o energetickém posudku a o údajích vedených v Systému monitoringu spotřeby energie ve znění vyhlášky č. 15/2022 Sb. 

Otázky k energetickému posudku

Jaký je rozdíl mezi energetickým auditem a energetickým posudkem? 

Rozdíl mezi energetickým auditem a energetickým posudkem spočívá v tom, že v prvním z výše uvedených dokumentů je popsán stávající stav energetického hospodářství a jsou hledána opatření neboli příležitosti, která by tento stav vylepšila. Kdežto energetický posudek pouze posuzuje již navržená opatření bez hledání optimalizace. 

Co nabízíme v případě vypracování energetického posudku?

Nabízíme nejen vyhotovení zprávy dle legislativních požadavků a požadavků dané výzvy, která posuzuje soulad navržených opatření s daným dotačním titulem, ale také aktivní účast na úpravě navržených opatření z hlediska maximalizace uznatelných nákladů a celkové výše dotace.  

Pro jaké případy musí být energetický posudek zpracován? 

a) Při posouzení nákladů a přínosů zajištění vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla v případě výstavby nové výrobny elektřiny nebo podstatné rekonstrukce stávající výrobny elektřiny o celkovém tepelném příkonu nad 20 MW s výjimkou výroben elektřiny s dobou provozu nižší než 1500 hodin za rok a jaderných elektráren.

b) Při posouzení nákladů a přínosů využití odpadního tepla pro uspokojení ekonomicky odůvodněné poptávky po teple včetně kombinované výroby elektřiny a tepla a připojení zařízení minimálně na soustavu zásobování tepelnou energií, která se nachází do vzdálenosti 1000 metrů od zdroje tepelné energie, v případě výstavby nového nebo podstatné rekonstrukce stávajícího průmyslového provozu o celkovém tepelném příkonu nad 20 MW, které produkuje odpadní teplo o využitelné teplotě.

c) Při posouzení nákladů a přínosů využití odběru odpadního tepla minimálně z průmyslových provozů, které se nachází do vzdálenosti 500 metrů od rozvodného tepelného zařízení, v případě výstavby nové nebo podstatné rekonstrukce stávající soustavy zásobování tepelnou energií se zdroji o celkovém tepelném příkonu nad 20 MW.

d) Při posouzení proveditelnosti projektů týkajících se snižování energetické náročnosti budov, zvyšování účinnosti užití energie, snižování emisí ze spalovacích zdrojů znečištění nebo využití obnovitelných nebo druhotných zdrojů nebo kombinované výroby elektřiny a tepla financovaných z programů podpory ze státních, evropských finančních prostředků nebo finančních prostředků pocházejících z prodeje povolenek na emise skleníkových plynů, pokud poskytovatel podpory nestanoví s přihlédnutím k nárokům jednotlivého programu podpory jinak.

e) Při vyhodnocení plnění parametrů projektů realizovaných v rámci programů podle bodu d), pokud poskytovatel podpory nestanoví s přihlédnutím k nárokům jednotlivého programu jinak.

f) Při stanovení vnitřního výnosového procenta projektu, pokud vznikne nárok na podporu podle zákona o podporovaných zdrojích energie a projekt je financovaný z programů podpory ze státních nebo evropských finančních prostředků anebo z finančních prostředků pocházejících z prodeje povolenek na emise skleníkových plynů.

Lze metodu EPC kombinovat s dotací? 

a) Při posouzení ekonomické přijatelnosti využití tepla ze soustavy zásobování tepelnou energií nebo zdroje energie, který není stacionárním zdrojem, v souladu se zvláštním právním předpisem (zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů).

b) U doporučených opatření pro snížení energetické náročnosti budovy při větší změně dokončené budovy.

c) Jako podklad v oblasti zvyšování účinnosti energie, snižování emisí ze spalovacích zdrojů znečištění nebo využití obnovitelných nebo druhotných zdrojů nebo kombinované výroby elektřiny a tepla.

d) Při vyhodnocení provedených opatření navržených v energetickém auditu.

e) Při posouzení technické a ekonomické proveditelnosti instalace vybraných zařízení nebo využití odpadního tepla.

f) Energetický posudek též bývá vyžadován v rámci prokázání úspor v různých dotačních titulech jako OPPIK, OPTAK, ModF apod.

Příklad dobré praxe:

Energetický posudek pro dotační žádost OP TAK, Prioritní osa PO3, komplexní úspory energetického hospodářství výrobní firmy. 

Výrobní firma se rozhodla pro komplexní úspory na objektech i výrobních technologiích s cílem snížit své rostoucí náklady na energie. V rámci posouzení návrhu jednotlivých opatření vybraných zákazníkem byly také doporučeny různé možnosti s cílem maximalizovat dotaci a vyhovět všem složitým podmínkám dotačního titulu OP TAK. Výrobní firma provedla rekonstrukci objektu administrativní části, kompletní výměnu osvětlení výrobních hal, výměnu kompresorů s využitím odpadního tepla, náhradu vstupního transformátoru, včetně kabeláže, a instalovala fotovoltaickou elektrárnu o velikosti 200 kWp. Díky detailní spolupráci na projektu se podařilo najít součinnost pro soubor nejdůležitějších opatření vedoucích k dosažení maximální efektivnosti v oblasti úspory elektrické a tepelné energie.  

Proč si vybrat Elprocon 21? 

Naše společnost má bohaté zkušenosti s prováděním energetických posudků pro firmy různých velikostí a odvětví. Poskytujeme komplexní služby od analýzy dat až po implementaci navrhovaných opatření. Součástí našich služeb je i podpora při získávání dotačních prostředků, jako je Modernizační fond, OP TAK, nebo NPO

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás pro vypracování energetického posudku. Pomůžeme vám s dotační žádostí na projekty různých typů (modernizace zdrojů, rekonstrukce objektů a technologií a další). 

Background icon
Naši klienti

Reference

Reference

Reference

Meopta s.r.o.

F.X. MEILLER Slaný s.r.o.

Veolia Energie ČR, a.s.

České dráhy, a.s.

Partneři