Energetické audity
Energetické audity: Klíč k efektivnímu hospodaření a udržitelnosti
Energetický audit je nepostradatelným nástrojem pro firmy, které chtějí efektivně využívat energii, snižovat provozní náklady a současně přispívat k ochraně životního prostředí. Tento proces poskytuje komplexní pohled na spotřebu energie v organizaci a přináší praktická řešení pro její optimalizaci. Energetické audity nejsou jen o plnění legislativních povinností – představují strategický krok směrem k modernizaci a udržitelnosti podnikání.
Jaké jsou hlavní přínosy energetických auditů?
Díky implementaci energeticky úsporných opatření můžete dosáhnout významných úspor.
Energetický audit je povinný pro řadu organizací podle české legislativy, resp. požadavků plynoucích ze zákona č. 406/2000 Sb.
Snížením spotřeby energie a emisí přispíváte k ochraně životního prostředí.
Firmy s nižšími provozními náklady a udržitelným přístupem mají lepší pozici na trhu.
Energetický audit je klíčovým dokumentech při plánování budoucích investic a při modernizaci energetického hospodářství.
Otázky k energetickému auditu
Co je energetický audit a proč ho potřebujete?
Energetický audit zahrnuje detailní zkoumání způsobů, jakými organizace využívá energii, a identifikaci oblastí, kde je možné dosáhnout úspor. Kromě snižování provozních nákladů pomáhá audit firmám splnit požadavky legislativy, jako je zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, a vyhláška č. 140/2021 Sb., která upravuje obsah a způsob provádění energetických auditů. Tento zákon zpracovává příslušné předpisy Evropské unie a stanoví práva a povinnosti fyzických a právnických osob při nakládání s energií.
Jak se stanovují údaje pro určení povinnosti zpracovat energetický audit?
Stanovení údajů rozhodných pro povinný energetický audit je uvedeno v ustanovení § 3 vyhlášky č. 140/2021 Sb., o energetickém auditu.
Stanovuje Směrnice o energetické účinnosti z roku 2023 nové požadavky?
Směrnice 2023/1791/EU o energetické účinnosti zavádí v této oblasti nové požadavky, které budou platit po transpozici směrnice do zákona č. 406/2000 Sb:
• Podniky s průměrnou roční spotřebou energie vyšší než 85 TJ za předchozí tři roky musí uplatňovat systém hospodaření s energií, a to do 11. října 2027.
• Podniky s průměrnou roční spotřebou energie vyšší než 10 TJ za předchozí tři roky, které zároveň neuplatňují systém managementu hospodaření s energií, musí být podrobeny energetickému auditu a to do 11. října 2026, poté každé čtyři roky.
Proč je důležité si stanovit Plán energetického auditu?
Plán energetického auditu je základní dokument, který vymezuje předmět energetického auditu, podrobnosti a požadavky na míru detailu zpracování energetického auditu, ale především potřeby zadavatele energetického auditu a jeho očekávání pro dosažení cílů energetického auditu.
Dále pak určuje kritéria pro hodnocení a klasifikaci příležitostí (navrhovaných opatření) ke snížení energetické náročnosti, požadavky na součinnost zadavatele a uvádí seznam strategických dokumentů a plánů zadavatele. Mimo jiné také předepisuje formát zprávy o energetickém auditu (formální provedení zprávy o energetickém auditu, počet výtisků a další) a stanovuje způsob projednání dílčích výstupů a postup při schvalování změn v energetickém auditu.
Plán energetického auditu je jasným „návodem“ pro zpracování energetického auditu, jenž je rozdělen do několika skupin, které upřesňují zpracování energetického auditu. Obsah plánu energetického auditu je uveden v příloze č. 2 Vyhlášky č.140/2021.
Jak probíhá samotný energetický audit?
Energetický audit je složen z několika fází, které společně utváří ucelený obraz o energetickém hospodářství a jeho potenciálním zlepšení.
Fáze lze rozdělit na:
1) ÚVODNÍ FÁZI: Zde dochází k seznámení se s energetickým hospodářstvím zadavatele, zmapování jeho členění a k prvotní analýze spotřeby energií za účelem získání dostatečných znalostí o stávajícím energetickém hospodářství. Úvodní fáze energetického auditu je zakončena souhrnem energetického auditu a vypracováním plánu energetického auditu (vymezení předmětu energetického auditu).
2) PRŮBĚŽNOU FÁZI: Tato v sobě nese detailní místní šetření energetického hospodářství, analýzu dat, přehled užití spotřeby energie, identifikaci potenciálu úspor energií a návrh vhodných příležitostí ke snížení energetické náročnosti.
3) FINÁLNÍ FÁZI: Posledním krokem při provedení energetického auditu je ekonomické a environmentální zhodnocení možných variant, včetně finálního zpracování písemné zprávy o provedeném energetickém auditu a předání písemné zprávy zadavateli energetického auditu.
Jaké jsou podrobnosti zprávy o provedeném energetickém auditu?
Podrobnosti zprávy o provedeném energetickém auditu upravuje § 8 Vyhlášky č. 140/2021 Sb.
a) přehled užití a spotřeby energie energetického hospodářství zadavatele a jeho ucelených částí, které obsahuje:
• bilanci energetických vstupů energetického hospodářství v rozsahu podle přílohy č. 3 vyhlášky č.140/2021 Sb., historie spotřeby energie je uvedena minimálně za 2 předchozí ucelené kalendářní roky nebo za 24 po sobě jdoucích měsíců, které se získají z účetních dokladů, případně měřením,
• přehled užití energie ucelených částí, jsou-li vymezeny, s uvedením celkových energetických vstupů a oblastí užití energie v členění na budovy, výrobní procesy a dopravu, v členění na dílčí částí, které dále obsahují:
1) strukturu stávajících měřících míst, pokud to úroveň energetického auditu uvedená v plánu energetického auditu vyžaduje,
2) historii spotřeby energie,
3) energetické vstupy ucelené části podle přílohy č. 3 vyhlášky č.140/2021 Sb.,
4) analýzu užití energie podle přílohy č. 4 vyhlášky č.140/2021 Sb.
• přehled stávajících ukazatelů energetické náročnosti pro výchozí stav energetického hospodářství nebo jeho ucelené části, případně navržení nových, je-li to účelné, v rozsahu podle přílohy č. 5 vyhlášky č.140/2021 Sb.,
• analýzu účinnosti užití energie významných spotřebičů v rozsahu podle přílohy č. 6 vyhlášky č.140/2021 Sb.
b) příležitosti ke snížení energetické náročnosti zpracované podle § 9.
Příklad dobré praxe:
Jak energetický audit změnil fungování velké výrobní firmy?
Výrobní firma o více než 1 000 zaměstnancích se rozhodla provést energetický audit s cílem snížit své rostoucí náklady na energie. Audit odhalil, že k největším energetickým ztrátám dochází při používání zastaralého způsobu vytápění, při neřízeném provozu stávajícího energeticky náročného osvětlení výrobních hal, při absenci využití odpadního tepla z chlazení kompresorů a při neefektivním ohřevu technologické vody. Byla navržena opatření, tedy příležitosti ke zlepšení a zvýšení efektivity energetického hospodářství, týkající se výše uvedených oblastí spotřeby energie.
V rámci posouzení návrhu jednotlivých opatření vybraných zákazníkem byly také doporučeny možnosti využití dotačních příležitostí a realizace pomocí služby EPC, či EC.
Výrobní firma na základě doporučených příležitostí pro snížení spotřeby energie provedla kompletní výměnu stávajícího osvětlení výrobních hal a instalaci FVE s využitím dotačního titulu NPO. Celková investice ve výši 75 mil. Kč měla prostou dobu návratnosti do 6 let.



Proč si vybrat Elprocon 21?
Naše společnost má bohaté dlouholeté zkušenosti s prováděním energetických auditů pro firmy různých velikostí a oblastí podnikání. Poskytujeme komplexní služby při zpracování energetických auditů od asistence při zjišťování povinnosti zpracovat energetický audit, včetně analýzy dat potřebných pro vlastní zpracování, až po součinnost při implementaci navrhovaných opatření/příležitostí. Součástí našich služeb je i podpora při získávání dotačních prostředků, jako je Modernizační fond, OP TAK, nebo Nová zelená úsporám.
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás ještě dnes a zjistěte, jak vám můžeme pomoci zvýšit efektivitu vašeho energetického hospodaření a přispět k dlouhodobé udržitelnosti, tedy efektivnímu využívání energie a zdrojů.